BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
30 lat służby ORP „BUKOWO”
26.06.2015
W piątek, 26 czerwca, na trałowcu ORP „BUKOWO” obchodzono 30. rocznicę pierwszego podniesienia bandery Marynarki Wojennej.

Z okazji rocznicy na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miejsce miała również uroczysta zbiórka z udziałem kadry i marynarzy okrętu.

 

Uroczystości związane z 30–leciem okrętu rozpoczęto o godzinie 08.00 od podniesienia wielkiej gali banderowej. Następnie miała miejsce uroczysta zbiórka z udziałem kadry i marynarzy okrętu oraz zaproszonych gości. Byli wśród nich m.in. dowódca 12 Dywizjonu Trałowców – kmdr por. Krzysztof Szumlicki, szef sztabu dywizjonu – kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz oraz dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu. Odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przypomniana została historia okrętu, a zaproszonym gościom wręczono pamiątki związane z rocznica.


ORP „BUKOWO” jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12 „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce typu GARDNO, został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt jest jednostką służącą do poszukiwania i niszczenia morskich min kontaktowych i nie kontaktowych, ale w razie konieczności ma także możliwość ich stawiania. W ciągu 30 lat okręt uczestniczył w wielu ćwiczeniach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Na jego pokładzie wyszkoliły się setki oficerów, podoficerów i marynarzy. Dowódcą okrętu jest kpt. mar. Piotr Lis.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych