BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Międzynarodowe ćwiczenie sił przeciwminowych SPANISH MINEX
07.05.2018
30 kwietnia, w miejscowości Mahon na Minorce blisko 600 żołnierzy z 8 państw członkowskich NATO, SNMCMG2 (Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2) oraz EUROMARFOR (Zespół Europejskich Sił Morskich) rozpoczęło ćwiczenie SPANISH MINEX 2018.

Na tegoroczną edycję ćwiczenia zostali zaproszeni oficerowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy wykonują zadania w składzie kierownictwa ćwiczenia oraz w sztabie Dowódcy Sił Przeciwminowych Hiszpanii, który jest głównym organizatorem ćwiczenia.

SPANISH MINEX odbywa się na wodach terytorialnych Królestwa Hiszpanii w rejonie Zatoki Walenckiej oraz Morza Iberyjskiego.

Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności z zakresu taktyki oraz procedur działania morskich sil przeciwminowych państw sojuszu w obliczu sytuacji kryzysowej. W trakcie ćwiczenia oprócz realizacji typowych zadań przeciwminowych duży nacisk położony jest na przedsięwzięcia związane z obrona okrętów przed atakami z powietrza, zwalczanie zagrożeń asymetrycznych oraz uzupełnianie zapasów okrętowych na morzu.

SPANISH MINEX kończy się 11 maja w Palma de Mallorca i bierze w nim udział szesnaście okrętów z sześciu państw członkowskich NATO: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Portugalii, Turcji, dwie grupy nurków minerów z Belgii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także obserwator ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych