BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Międzynarodowe ćwiczenia dowódczo-sztabowe DYNAMIC MOVE
28.03.2018
19 marca w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej EGUERMIN w Ostendzie (Belgia), żołnierze z 16 państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz czterech państw partnerów NATO rozpoczęli ćwiczenie DYNAMIC MOVE 2018-I.

DYNAMIC MOVE to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (HQ MARCOM). Ćwiczenie ma za zadanie doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem okrętów składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Celem operacji przeciwminowej jest otworzenie szlaków żeglugowych i portów. Ma ona także zapewnić bezpieczne przejście statków z pomocą humanitarną do portu docelowego przez akwen zagrożony minami, redukując zagrożenie minowe do założonego poziomu.

Część wykonawcza ćwiczenia odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, który umożliwia zarządzanie podległym komponentem w sposób bardzo mocno zbliżony do rzeczywistego.

DYNAMIC MOVE kończy się 29 marca i bierze w nim udział ponad 160 uczestników z Belgii, Kanady, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, a także czterech obserwatorów z Algierii i Maroko. Polskę reprezentuje 6 oficerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.


GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych