BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Saperzy z 8.FOW w akcji
24.11.2017
W czwartek, 23 listopada, saperzy z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa zrealizowali dwie akcje neutralizacji przedmiotów niebezpiecznych w Kołobrzegu i Międzywodziu. Wydobyli oni i zabezpieczyli ponad 3 tysiące amunicji, granaty oraz pociski ppanc.

Pierwsze wezwanie dotyczące niewybuchów dotarło do służb operacyjnych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża około godziny 9.00. Do akcji natychmiast skierowano saperów z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 102 przy przebudowie odcinka w Międzywodziu, robotnicy natrafili na nieokreślone przedmioty, najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. W wyniku interwencji saperzy wydobyli i zabezpieczyli ponad 3000 szt. amunicji kalibru 7,92mm, 30 granatów moździerzowych kalibru 81mm, 28 granatów ręcznych oraz 5 pocisków przeciwpancernych.

 

Niemalże równolegle, żołnierze z drugiego patrolu saperskiego z 8. Batalionu Saperów, reagowali na pilne zgłoszenie w Kołobrzegu. Podczas wymiany nawierzchni na placu Szkoły Podstawowej Nr 4, znaleziono niewybuch - dobrze zachowany granat moździerzowy kalibru 81mm. Do czasu neutralizacji znaleziska ze szkoły ewakuowano wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników. Podczas prac teren zabezpieczała policja.

 

Podjęte przez saperów materiały wybuchowe zostały zabezpieczone w Garnizonowym Składzie Amunicji w Dziwnowie, w najbliższym czasie zostaną one zdetonowane na jednym z poligonów lądowych.

 

Tego typu zgłoszenia nie są niczym nowym dla Patrolu Saperskiego. Saperzy 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa wielokrotnie prowadzili akcje oczyszczania terenu lub neutralizacji niewybuchów, pozostałości z czasów II wojny światowej, znajdowanych podczas prac budowlanych lub hydrotechnicznych w regionie.

 

   

   

Foto: 8.bsap

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych