BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Narodowe Święto Niepodległości
08.11.2017
W sobotę, 11 listopada, w całym kraju odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu podniesiona zostanie Wielka Gala Banderowa, a po zachodzie słońca zapalona Gala Świetlna. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci oraz wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny.

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się już w piątek, 10 listopada. Na zbiórkach stanów osobowych zorganizowanych w jednostkach wojskowych wchodzących w skład 8.Flotylli Obrony Wybrzeża odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe oraz wręczone wyróżnienia. W Sali Tradycji świnoujskiej flotylli wręczone zostaną medale resortowe oraz awanse na kolejne stopnie wojskowe. Natomiast w Wolinie o godzinie 15:00 poczet sztandarowy, asysta i kompania honorowa z 8.Batalionu Saperów wezmą udział w uroczystościach z okazji 99 rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które zakończą się Capstrzykiem Niepodległościowym przy Kwaterze Żołnierzy WP na Cmentarzu Komunalnym.

 

W dniu 11 listopada, przedstawiciele Dowództwa oraz jednostek 8.Flotylli Obrony Wybrzeża, kompania honorowa, asysta honorowa, sztandar świnoujskiej Komendy Portu Wojennego oraz Orkiestra Wojskowa uczestniczyć będą w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Świnoujściu. Delegacja 8.Batalionu Saperów wraz z pocztem sztandarowym i kompanią honorową wezmą udział w uroczystościach w Dziwnowie, natomiast w Międzyzdrojach obecna będzie delegacja 8.Dywizjonu Przeciwlotniczego wraz z kompanią honorową oraz pocztem sztandarowym jednostki.

 

Plan obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada:

 

Świnoujście

 

08.00 Uroczyste podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca Gali Świetlnej na okrętach 8.FOW;
10.00 Msza Święta za Ojczyznę w kościele p.w. Chrystusa Króla;
11.00 Uroczystości przy pomniku "Bohaterów Walk o Niepodległość" na placu Słowiańskim z udziałem delegacji z jednostek 8.FOW, pocztu sztandarowego i flagowego, asysty honorowej, kompanii honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej;
10:00 - 15:00 Udostępnienie do zwiedzania Sali Tradycji znajdującej się w Klubie 8.FOW przy ulicy J.Piłsudskiego 45;
12:00 - 15:00 Festyn z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Placu Wolności w Świnoujściu. Festyn rozpocznie się koncertem Orkiestry Wojskowej, a z kuchni polowej serwowana będzie wojskowa grochówka.

 

Dziwnów

 

16:00 Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. św. Józefa, w tym koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu solistów Opery Szczecińskiej;
17:00 Uroczystości przy pomniku "Zwycięstwa" z udziałem delegacji z 8.bsap, pocztu sztandarowego, asysty i kompanii honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

 

Międzyzdroje

 

10:00 Uroczystości przy pomniku "Marynarza Polskiego" z udziałem delegacji z 8.dplot, pocztu sztandarowego, asysty i kompanii honorowej.

 

Zbiórka Dowództwa 8.FOW oraz Sala Tradycji

 

Msza Święta, uroczystości na Placu Słowiańskim, Festyn rodzinny

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych