BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Polacy przekazali dowodzenie SNMCMG2
06.07.2017
W środę, 5 lipca w angielskim porcie Portsmouth dowódca PKW Czernicki 2017 kmdr por. Aleksander Urbanowicz przekazał dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) komandorowi Justin Hains z Royal Navy.

Polską Marynarkę Wojenną na uroczystości reprezentował dowódca COM-DKM wiceadmirał dr Stanisław Zarychta.

 

GALERIA

 

Uroczystość odbyła się na pokładzie jednej z najbardziej rozpoznawalnych jednostek pływających na świecie – historycznym żaglowym okręcie HMS „Victory”. To z pokładu tej jednostki admirał Horatio Nelson dowodził w 1805 r. podczas słynnej bitwy pod Trafalgarem.

Po zakończeniu uroczystości polscy marynarze na pokładzie „Czernickiego” gościli dowódcę COM-KM wiceadmirała dr Stanisława Zarychtę. Admirał podziękował wszystkim marynarzom za ofiarną i rzetelną służbę oraz godne reprezentowanie biało-czerwonej bandery poza granicami państwa.

Polscy marynarze prowadzili działania w ramach NATO-wskiego Zespołu i zarazem Polskiego Kontyngentu Wojskowego z pokładu okrętu dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Podczas półrocznej misji Polacy operowali na Morzu Śródziemnym, Czarnym i Oceanie Atlantyckim, biorąc udział w kilkunastu ćwiczeniach i współpracując w tym czasie z wieloma jednostkami różnych klas noszących przede wszystkim bandery państw basenu morza śródziemnego. Pod polskim dowództwem były niszczyciele min i trałowce z Hiszpanii, Turcji, Niemiec, Grecji, Rumunii i Włoch. Ostatnim etapem działania okrętu będzie powrót do macierzystego portu w Świnoujściu, gdzie zostanie on przywitany w poniedziałek, 10 lipca.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych