BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Dzień Flagi na i pod okrętem
02.05.2017
W Polskim Kontyngencie Wojskowym Czernicki, realizującym zadania na Morzu Tyrreńskim, odbyły się dzisiaj obchody Dnia Flagi RP. Dla marynarzy biało-czerwona bandera ma szczególne znaczenie.

 

Jej prezentacja podczas manewrów a także w trakcie wizyt w portach innych krajów to jedno z istotnych zadań morskiego rodzaju sił zbrojnych.
Tym razem obok uroczystej zbiórki na okręcie w szczególny sposób Dzień Flagi uczcili nurkowie PKW Czernicki, rozwijając banderę Marynarki Wojennej RP pod okrętem, w trakcie treningu z pozostałymi nurkami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Przygotowania do tego elementu obchodów trwały od kilku dni.

Z wielką satysfakcją przyjmuję fakt, że to właśnie nasz kontyngent ma zaszczyt i okazję prezentować polskie barwy na akwenach Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego, w rejonie stanowiącym kluczowy obszar zarówno dla kultury, tradycji jak i bezpieczeństwa naszego kontynentu” – powiedział podczas zbiórki dowódca PKW Czernicki kmdr por. Aleksander Urbanowicz. „Prezentując banderę w tych odległych miejscach nie sposób zapomnieć o naszych rodakach pozostających z dala od ojczystej ziemi, którym w obchodzonym dzisiaj Dniu Polonii i Polaków za Granicą życzę wszelkiej pomyślności oraz zadowolenia i dumy z faktu pozostawania istotnym elementem biało-czerwonej społeczności” – dodał dowódca PKW Czernicki.

 

GALERIA


Od wyjścia okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki z macierzystego portu w Świnoujściu minęło 117 dni. Z tego przez 83 dni polscy marynarze realizowali zadania na morzu, uczestnicząc w ćwiczeniach i manewrach z okrętami aż 10 państw: Czarnogóry, Egiptu, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Rumunii, Turcji oraz Ukrainy. Polski okręt pokonał już ponad 9 tysięcy mil morskich, odwiedził także 14 portów w 8 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu akwenach. 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych