BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Narodowe Święto Konstytucji
04.05.2017
W środę, 3 maja, marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Konstytucji. Na okrętach flotylli podniesiono wielką galę banderową.Przedstawiciele 8.FOW uczestniczyli w obchodach rocznicy zorganizowanych w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Dziwnowie.

O godzinie 10.00 w świnoujskim kościele pw. Chrystusa Króla, z udziałem asysty wojskowej, odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele dowództwa flotylli oraz jednostek wojskowych 8.FOW z komandorem Krzysztofem Zdonkiem na czele. Po mszy, na Placu Słowiańskim przy udziale kompanii honorowej flotylli oraz świnoujskiej orkiestry wojskowej delegacje wojska, policji i pozostałych służb mundurowych, lokalnych władz, instytucji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Bohaterom walk o niepodległość Rzeczpospolitej”. Bezpośrednio po uroczystościach muzycy w marynarskich mundurach zaprezentowali zebranej publiczności wiązankę utworów marszowo – paradnych.

W Dziwnowie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Kościele Parafialnym. Następnie pod pomnikiem z tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy polskich z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii WP miała miejsce uroczystość złożenia wiązanek i kwiatów. W dziwnowskich uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy, kompania honorowa oraz delegacje 8. Batalionu Saperów. Delegacje, poczet sztandarowy oraz warta honorowa z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego uczestniczyli w uroczystościach w Międzyzdrojach.GALERIAKonstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenność.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych