BIP
8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA
Aktualności
Certyfikacja polskiego sztabu SNMCMG2
09.11.2016
Przez trzy dni, od poniedziałku do środy (7-9 listopada), specjaliści z Dowództwa Operacyjnego RSZ oraz COM-DKM sprawdzali przygotowanie do prowadzenia działań przyszły sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2).

Polska Marynarka Wojenna obejmie dowodzenie nad tym Zespołem w styczniu 2017 roku. Okręty zespołu operować będą na Morzu Śródziemnym i Czarnym.


We wtorek, 8 listopada przeprowadzono część praktyczną narodowej certyfikacji. Okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, który w czasie misji będzie jednostką flagową Zespołu wyszedł na morze wraz z grupą 3 trałowców. Specjaliści z DO RSZ i COM-DKM sprawdzali jak praktycznie funkcjonuje przyszły sztab NATO-wskiego Zespołu. Ćwiczono elementy związane z dowodzeniem grupą okrętów przeciwminowych, jak również sposób postępowania w potencjalnych sytuacjach kryzysowych. Sprawdzeniu podlegały między innymi takie elementy jak: kierowanie operacją poszukiwania min, planowanie i koordynacja akcji udzielania pomocy jednostce, która uległa awarii, prowadzenie działań SAR, walka z pożarem, czy przebiciem kadłuba, jak również zaopatrywanie okrętów Zespołu na morzu.


Od stycznia 2017 roku dowódcą SNMCMG2 będzie kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz, który wraz ze sztabem z pokładu ORP „Kontradmirał X. Czernicki” dowodzić będzie jednostkami przeciwminowymi noszących głównie bandery krajów z basenu Morza Śródziemnomorskiego m.in. niszczyciele min z Hiszpanii i Turcji. Trzon sztabu Zespołu tworzą specjaliści z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

 

 


 

Polskie siły morskie po raz pierwszy obejmą dowodzenie drugą Grupą Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, którego głównymi akwenami działania są Morze Śródziemne i Czarne. Do tej pory dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, oficerowie polskiej Marynarki Wojennej dowodzili Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, który działał na akwenach północnej Europy, obejmując swoim zasięgiem Morze Bałtyckie i Północne oraz północną część Atlantyku.


Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Właśnie jednym z nich, już po raz trzeci, dowodzić będzie oficer polskiej Marynarki Wojennej. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonych rejonów trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, nieść pomoc humanitarną, czy też ewakuować zagrożoną ludność. Większość czasu zespoły te spędzają w morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych